VUNDAMENDI EHITUS

Vundamendi ehitus pole keeruline, kuid arvestades materjalide kallist hinda pole soovitav seda tööd ise ette võtta. Vundament on hoone osa, mille ehitusvigu hiljem parandada on ülimalt kallis ning vahel võimatugi.

Eramajade ehitusel on levinuimad vundamentide tüübid lint-, plaat-, post- ja vaivundament. Enne ehitustööd on vajalik vundamendi mahamärkimine, mille peab tellima geodeedilt. Geodeet märgib maha hoone nurgad ja kõrgusreeperi ning vundamendi asukoha koordinaadid määratakse projektiga.

Vundamendi tüübi määrab projekteerija vastavalt geoloogiale ja pealisehitusele. Projekteerija koostab projekti, mis koosneb erinevatest staadiumitest: eelprojekt, põhiprojekt ja tööprojekt, mis tagavad detailsuse ja ulatuse. Tööprojekti üheks osaks on vundamendi tööprojekt, kus sisalduv tehniline informatsioon nagu vundamendi tüüp, tehniline lahendus armeerimisele ja betooni klass on ehitajale aluseks eelarve koostamisel.

Plaatvundamendi ehitus

Plaatvundamendi plussid ja miinused: kiire ja lihtsam ehitamine, sobib ebaühtlaselt vajuvale pinnasele, vähem võimalusi ehitusel eksida. Miinusteks on nõutav korralik soojustamine, kuna asub külmumispiirist kõrgemal
Plaatvundament ehk monoliitne plaat valatakse kogu hoone alusele pinnale. Nii tekib justkui üks suur plaat või võrestik, mis kogu hoone vundamenti katab. See on valmistatud monoliitsest raudbetoonist, aga samas võib see olla tehtud ka kokkupandavatest ühenduslülidest tugeva kinnistusega risttaladest. Plaatvundamenti kasutatakse peamiselt nõrgematel pinnastel eramajade vundamendina, see sobib kõige enam sellistele pindadele, mis nõuavad ruumilist jäikust ja tugevust nagu savi-mulla-savi kihtidega pinnad, aga ka kõrge pinnaseveega alad. Plaatvundamendi ehitus nõuab suurt materjalikulu, sest hõlmab endas nii metalli kui ka betooni, siis sobib see hoonetele, mille kuju on lihtne ja mis poole liiga suured. Plaati ennast on võimalik kasutada ka põrandana, näiteks garaažides või saunas – see lahendab korraga mitu muret.

Lintvundamendi ehitus

Lintvundamendi plussid ja miinused: ainuke lahendus keldriga hoonetele, sobilik raskemetele ehitistele. Miinuseks on väga töömahukas.
Lintvundament on enim levinud vundamendi tüüp. Eristatakse kahe tüüpi lintvundamente. Monoliitne lintvundament on väga vastupidav ning seda võib kasutada igat tüüpi hoonete puhul. Kogu vundamendi ehitus teostatakse monoliitsest betoonist, millest valatakse saalungite abil monoliitne vundamendi lint ehk lintvundament. Väikeplokkidest lintvundament ei erine oma ehituse ja vastupidavuse poolest kuigivõrd monoliitsest lintvundamendist. Väikeplokkidest vundamendi ehitamisel kasutatakse näiteks Fibo kergplokke, millest laotakse eelnevalt betoonist valatud taldmiku peale lintvundamendi müüriosa.

Postvundamendi ehitus

Postvundament on levinud kergehituste juures nagu terrassid, suvilad, aiamajad, kuurid, mis reeglina ei vaja soojustamist. Postvundament on kiire ja lihtne ning koosneb postidest, millele rajatakse ehitis.

Kenorp OÜ teostab vundamenditöid üle Eesti!
Kodulehe valmistas Royal Web Service